Hvad er forskellen egentligt?
Fertilitetsliv.dk blev stiftet i 2017 da vi selv var i fertilitetsbehandling. Vi følte os meget alene og følte det som et stort tabu , at vi skulle have hjælp til at få et barn.
Vi manglede et fællesskab på nettet, hvor vi kunne dele ud af vores erfaringer, frustrationer, tanker og følelser omkring vores fertilitetsforløb. Det har sidenhen vist sig, at vi ikke var alene om at mangle sådan et fællesskab.
Med over 10.000 månedligt besøgende må vi sige, at der virkelig har været efterspørgsel efter Fertilitetsliv.dk
Fertilitetsbaby.dk blev stiftet i 2019. På Fertilitetsbaby.dk samler vi alle som har fået et barn via fertilitetsbehandling eller adoption. Men vi samler også alle dem som kæmper for et barn mere.
Vi indså, at selvom man har fået et barn gennem fertilitetsbehandling, så var der stadig mange psykiske aspekter efter et hårdt forløb i fertilitetsbehandling. Der var stadig brug for at dele erfaringer, tanker, følelser, op og nedture.
Fredag har vi lanceret en helt ny hjemmeside til Fertilitetsbaby.dk
0 kommentarer